Ďalším typom je aktívne sušené droždie pochádzajúce z USA. Je sčasti vysušené vo forme granuliek a pri izbovej teplote vydrží niekoľko mesiacov. Aktívne sušené droždie je pred použitím potrebné aktivovať v tekutine podobne ako pri čerstvom droždí. Tekutina, či je to už voda, alebo mlieko, nesmie presiahnuť teplotu 40 °C, v opačnom prípade kvasinky zahynú.
TIP: Ak nemáte teplomer, môžete teplotu odmerať tak, že si tekutinu kvapnete na zápästie. Teplota by mala byť podobná telesnej, čiže by ste nemali pociťovať pálenie.
Keď sa na povrchu objaví pena, kvások je nažive. Instantné sušené droždie je jediné z druhov, ktoré sa nemusí aktivovať v tekutine. Predáva sa vo forme granuliek, ktoré sa môžu rovno primiešať do suchej zmesi. Zatiaľ čo pre všetky druhy droždia má cukor pozitívny účinok, opakom je soľ. Pri pečení sa neodporúča pridávať ju priamo na droždie, pretože má schopnosť spomaliť proces kysnutia, alebo v mnohých prípadoch kvások úplne zabije.
Koľko trvá kysnutie? Väčšina receptov si vyžaduje 1 až 2 hodiny kysnutia pri izbovej teplote, ideálne s prekrytím čistou a suchou kuchynskou utierkou. Každé cesto je však iné a pre lepšie výsledky (napr. pri takom brioškovom ceste alebo focaccii) sa odporúča nechať cesto kysnúť v chladničke cez noc. Vďaka dostatočnému množstvu času dochádza k lepšej fermentácii, čo sa neskôr odzrkadlí v lepšej chuti. Pri niektorých receptoch je potrebné cesto spľasnúť úderom, aby sa opätovne mohol naštartovať proces kysnutia. Stáva sa však, že nevykysne. Vysvetlení je hneď niekoľko:
- Prvým z nich je, že droždie bolo neaktívne už pred jeho použitím. Po otvorení by malo voňať zemito – pokiaľ si nie ste istí, môžete štipku z neho otestovať v teplej vode s cukrom. Ak kvasinky napučia, droždie môžete použiť.
- Ďalším problémom je teplota vody: keď je príliš studená, cesto v nej vyrastie za niekoľko hodín. Príliš horúca má zase schopnosť kvások úplne zabiť.