Neexistuje snáď dieťa, ktoré by vo svojom živote neochutnalo cukrovú vatu. Cukrová vata vďaka svojej veľmi sladkej chuti prináša radosť nielen deťom, ale aj dospelým. A čo je zaujímavé, stroj na cukrovú vatu vymyslel zubár.
Cukrovinky pre najbohatších
Dávno predtým, ako si stroj na výrobu cukrovej vaty dali patentovať americký zubár William Morrison a cukrovinkár John Wharton, vedeli ľudia najmä z vyšších vrstiev, čo cukrová vata je. Dôvodom bol fakt, že cukor a pochúťky z neho boli vyvažované zlatom a boli dostupné len pre tých najbohatších.
Pre čínskych cisárov cukrári pripravovali pochúťku zvanú dračie fúzy (čínsky Long Xu Tang). Cukor najprv roztavili, ten sa premenil na sirup, z ktorého sa pripravovali rýchlo chladnúce vlákna. Neskôr v 15. storočí v Európe pripravovali takéto vlákna namotané na drevené paličky.
Veľmi sladkú hostinu pripravili v 16. storočí panovníkovi Henrichovi III. Hostina bola celá z cukru, cukrár pripravil z cukrových vlákien dokonca aj obrusy. Napoleonov cukrár dokázal z takýchto vlákien vytvarovať veterné mlyny, paláce, ale aj fontány.
Cukrová vata od 19. storočia
Americký zubár a cukrovinkár sa spojili a patentovali si stroj na výrobu cukrovej vaty. Išlo o veľký bubon, na dne ktorého bol umiestnený rotujúci zásobník. Doň sa vysypal cukor, ktorý sa pôsobením veľkého tepla (okolo 200 °C) premenil na sirup. Stenou s dierkami následne sirup pri rýchlej rotácii (až 3 400 otáčok) prskal a rýchlo sa ochladzoval. Výsledkom boli jemné vlákna, ktoré sa zachytávali po stenách bubna.
Jednoduchá výroba a pár ingrediencií
Dlhé roky sa cukrová vata vyrábala na jednom mieste, čerstvá, až neskôr dochádzalo k masovej výrobe. Kým niekedy to bola pochúťka, ktorú si ľudia dopriali párkrát do roka, neskôr sa cukrová vata začala predávať aj balená. Postup a výroba sa nezmenili, a tak na výrobu cukrovej vaty potrebujete cukor a, ak chcete vykúzliť farebnú vatu, farbivo.
Vyrobte si ju aj doma
Z jednoduchých ingrediencií vyplýva aj jednoduchá výroba. Cukrovú vatu si totižto môžete vyrobiť aj doma. Dnes už na trhu nájdete množstvo strojov, ktoré vám cukrovú vatu za použitia cukru vyrobia. V recepte na cukrovú vatu tak nemôže chýbať kryštálový cukor (množstvo podľa vlastného uváženia) a stroj na výrobu vaty.
Postup je jednoduchý:
- počkáte, kým sa stroj zohreje
- následne do stredu nasypete toľko cukru, koľko sa vám žiada
- výsledok si môžete namotávať na drevené paličky
Cukrová vata v kozmetike
Cukrová vata okrem toho, že patrí medzi sladké pochúťky, ktorou ulahodíte najmä vášmu jazýčku, využitie nachádza aj v kozmetike. Aj doma môžete mať šampón či balzam pre seba, ale aj vaše deti. Špecifická vôňa a chuť cukrovej vaty našla využitie aj v lukratívnych dámskych parfumoch svetových značiek.
Cukrová vata do kávy
Cukrová vata je fenoménom, hovorí sa, že svojho času dokonca pobláznila Ameriku. V súčasnosti vám cukrová vata môže dokonca osladiť kávu. Čo tým myslíme? Kde inde ako v Číne si môžete sadnúť na kávu, nad ktorou je zavesená obrovská cukrová vata, z ktorej vám do kávy padá cukor? Teplota z kávy kryštáliky z veľkého chumáča nad vami kryštalizuje, čoho výsledkom je sladký dážď padajúci do kávy.
Do tejto kaviarne ľudia chodia najmä kvôli fotke, ktorá na Instagrame zaručuje veľký úspech. Na fotke to síce vyzerá fajn, avšak v skutočnosti vám kryštáliky z cukrovej vaty padajú všade a lepkaví odídete z kaviarne aj vy.
Cukrová vata ako umenie
Cukrovú vatu dnes už v niektorých krajinách povýšili na umenie. Na internete sa stretnete s množstvom videí, v ktorých v priebehu niekoľkých minút z cukrovej vaty vyrobia krásne pestrofarebné kvety a iné tvary.
Cukrová vata je od svojho vzniku obľúbenou pochúťkou, ktorej neodoláte na žiadnom trhu či oslave. Jej výroba je jednoduchá a za tie dlhé roky sa nezmenila. A čo je ešte na cukrovej vate super? To, že nie je celoročnou pochutinou. Vychutnať si ju môžete príležitostne, čím sa vám jej chuť nezunuje, a vrátite sa ňou do svojho detstva.
Zdieľať