Ingrediencie

veľký plech, do okrúhlej formy polovičnú dávku

Na kysnuté cesto:

450 g hladkej múky

20 g čerstvého droždia

250 ml teplého mlieka

5 PL SweetFamily krupicového cukru

1 vajce + na potretie

štipka soli

Plnka:

cca 400g čerstvých sliviek

40 g masla

40 g SweetFamily kryštálový cukor

60 g hrubej múky

1 ČL mletej škorice

hrsť SweetFamily trstinového cukru

štipka mletého zázvoru a klinčekov (ak chcete)

Kysnutý koláč so slivkami a škoricovou posýpkou

Recepty Fresshion - 10.01.2019 16:08  

Kysnutý koláč so slivkami a škoricovou posýpkou

 

Pripravíme si cesto - najskôr urobíme kvások, ten pripravíme tak, že do teplého (nie horúceho) mlieka dáme 1 polievkovú lyžicu krupicového cukru a rozmrvíme droždie. Premiešame a necháme na teplom mieste pár minút kysnúť. Kvások je hotový, keď droždie “vypláva” na povrch mlieka. Za ten čas si pripravíme veľkú misu, do ktorej dáme múku, soľ, cukor a vajce. Keď je kvások pripravená, prilejeme ho do zmesi a miesime, kým nevznikne cesto, ktoré sa odlepuje od stien misy, cesto miesime okolo 5-10 minút. Ak sa lepí, pridáme trošku múky. Takto pripravené cesto prikryjeme utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste asi 45 minút, alebo kým nezdvojnásobí svoj objem.

Predhrejeme si rúru na 175°C. Slivky umyjeme a nakrájame – buď na polovice alebo na štvrťky. Pripravíme si posýpku – zmäknuté maslo zmiešame s cukrom a múkou a v rukách spracujeme na posýpku, ak je príliš lepivá pridáme trochu cukru a múky. Nakoniec do nej zapracujeme aj koreniny – škoricu a ak máte chuť aj klinček a mletý zázvor – tie dodajú tú pravú jesennú chuť.

Vykysnuté cesto ešte pár krát premiesime v miske a vyklopíme na vymastený a múkou vysypaný plech. Cesto na plechu roztlačíme rukami tak, aby malo na celej ploche rovnakú hrúbku. Potom naň poukladáme nakrájané slivky a pokiaľ nie sú veľmi sladké, môžeme posypať hrsťou trstinového cukru. Nakoniec posypeme ešte posýpkou a kraje potrieme vajíčkom.

Pečieme asi 20 minút, kým nemajú okraje zlatú farbu.

 

 

Komentáre

 
 

Podobné články