Mnohí ich poznáme ešte z čias nášho detstva, kedy zdobili stoly s pohostením na oslavách alebo pri iných špeciálnych udalostiach. Inak to nie je ani dnes – na punčové rezy stále nedáme dopustiť. Vláčne cesto a nezameniteľne svieža chuť. Vyskúšajte náš recept na ich (ne)tradičnú modernú verziu.
Ingrediencie
Suroviny na cesto:
- 7 vajec
- 150g krupicového cukru
- 20g vanilkového cukru
- kôra z 1 citróna
- 190g hladkej múky
- 50ml oleja
Malinový nálev:
- 150g mrazených malín
- 100ml vody
- 1 pomaranč
- 50ml malinového sirupu
- 100ml rumu 38 %
- pár kvapiek rumovej arómy
- 4PL trstinového cukru
Pomarančový nálev:
- 1 pomaranč
- 250ml vody
- 100g trstinového cukru
- 40ml rumu 38%
Na dozdobenie:
- Lyofilizované maliny alebo pomarančová kôra
Cukrová poleva:
- 3PL malinového nálevu
- 150g práškového cukru
* Z uvedeného množstva pripravíte približne 16 kusov punčových rezov.
Postup:
- Oddelíme bielky od žĺtkov. Žĺtky vyšľaháme so 75 g cukru a olejom do svetlej peny. Potom primiešame hladkú múku a postrúhanú citrónovú kôru.
- Bielky vyšľaháme do tuhého snehu so zvyšným cukrom a vanilkovým cukrom. Nakoniec ich opatrne zmiešame so žĺtkovou zmesou.
- Zmes preložíme do formy 20 × 30 cm vystlanej papierom na pečenie a pečieme pri teplote 180 °C približne 30 – 40 minút.
- Korpus vyberieme z formy a necháme vychladnúť.
- Malinový nálev si pripravíme tak, že mrazené maliny rozvaríme s vodou. Následne ich prepasírujeme a zmiešame so všetkými ostatnými surovinami.
- Pomarančový nálev získame zohrievaním pomarančovej šťavy s vodou a cukrom, až kým sa cukor neroztopí, a potom pridáme rum.
- Po vychladnutí korpus rozdelíme na tri diely – dva rovnako hrubé a jeden (stredný) o trošku hrubší.
- Prvý tenký korpus polejeme pomarančovým nálevom tak, aby nám polovica nálevu zostala. Na korpus rozotrieme polovicu malinového džemu. Na džem položíme stredný hrubší korpus. Ten rovnomerne polejeme malinovým nálevom. Z malinového nálevu si odložíme bokom 3 PL. Korpus potrieme zvyšnou časťou malinového džemu. Naň položíme tretí diel piškótu, ktorý opäť polejeme pomarančovým nálevom. Rez následne mierne zaťažíme napríklad ½ kg zabaleného cukru a zachladíme aspoň na 6 hodín. Koláčik môžeme zaťažiť aj knihou, ktorú položíme na kus papiera na pečenie a následne na rez samotný.
- Po vychladnutí potrieme vrchný korpus cukrovou polevou pripravenou zmiešaním malinového nálevu a práškového cukru.
- Následne môžeme hotový koláč nakrájať na rezy a dozdobiť lyofilizovanými malinami a pomarančovou kôrou.
Dobré rady na záver:
- Podobne ako pri príprave iného korpusu môžete zistiť, či je cesto upečené, pomocou testu so špáradlom alebo špajdľou.
- Dbajte na to, aby korpus dostatočne vsiakol nálev – iba tak docielite šťavnatosť výsledných punčových rezov.
- Zaťaženie koláča a jeho zachladenie dopomôže k lepšiemu spojeniu jednotlivých vrstiev a zabezpečí, že sa pri krájaní nebude oddeľovať. Preto neodporúčame tento krok vynechať.
- Dôležité je nechať rezy odležať v chladničke – ideálne počas noci, aby ste na druhý deň okúsili spojenie všetkých chutí a perfektnú vláčnosť pravého punčového rezu.
- Cukrovú polevu dôkladne vymiešajte, aby nemala hrudky. Cukor pridávajte postupne, aby ste docielili správnu hustotu polevy. Nemá byť ani príliš riedka, ale ani príliš hustá, aby sa vám nerozotierala ťažko.
Receptov na prípravu punčových rezov je skutočne veľa. Aký je ten váš, na ktorý rozhodne nedáte v kuchyni dopustiť? Podeľte sa s nami o vaše tipy na špeciálne suroviny alebo spôsoby prípravy. Budeme sa tešiť!
Zdieľať