Viete rozlíšiť, kedy pripravujete koláč a kedy zákusok? Je rozdiel, či si v reštaurácii vyberiete z ponuky múčnych jedál alebo múčnikov? Pripravili sme pre vás pár jednoduchých rád, vďaka ktorým si na sladkých jedlách nielen pochutíte, ale budete ich vedieť aj správne označiť.
Čo je múčnik a čo múčne jedlo
Základný rozdiel medzi múčnym jedlom a múčnikom spočíva v tom, že múčne jedlo je podávané ako hlavné jedlo. Pod týmto pojmom sa ukrývajú všetky dobroty, ktoré zvykneme pripravovať ako sladký obed alebo raňajky. Zaraďujeme sem napríklad pirohy, buchty na pare, dukátové buchtičky, žemľovku, pečené buchty, palacinky a lievance.
Ako múčnik označujeme všetky pečené (varené) jedlá z múky, ktoré podávame ako dezert po hlavnom chodealebo ako sladkú maškrtu v priebehu dňa. Môžeme sem zaradiť koláče, zákusky, záviny a štrúdle. Zaujímavosťou je, že aj z niektorých múčnych jedál, napríklad palaciniek, môžeme rýchlo spraviť múčnik. Stačí zmenšiť ich porciu a zmeniť spôsob podávania.
Koláč verzus zákusok
Dilema, ktorý sladký výtvor označiť koláč a ktorý zákusok, vie potrápiť aj skúsené gazdinky. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto dva pojmy sú synonymá a ľubovoľný koláč môžeme označiť ako zákusok a naopak. Ale keďže slovenčina je pestrá, používanie týchto označení má svoje presné pravidlá.
Podľa slovníka slovenského jazyka je koláč pečený múčnik, ktorý je rôzne upravený. Pod tento pojem môžeme zaradiť všetky múčniky, to znamená aj zákusky. Opačne ale toto pravidlo už neplatí. Zákusok je definovaný ako jemné, sladké pečivo s krémovou náplňou, so šľahačkou alebo čokoládou. Ako zákusok, preto môžeme označiť len vybrané koláče.
Krémeš, bublanina, opitý Izidor, cuketový koláč, tiramisu, punčové rezy všetky tieto múčniky môžeme označiť ako koláč, ale len krémeš, opitého Izidora, tiramisu a punčové rezy môžeme nazvať zákuskom.
Ďalšie označenia sladkých jedál, ktoré zvykneme zamieňať
Okrem pojmov koláč a zákusok sa stretávame aj s ďalšími názvami múčnikov, ktoré sa často zamieňajú. Medzi najčastejšie zamieňané názvy múčnikov patria závin a štrúdľa. Oba koláče predstavujú pečenú roládu s plnkou ( tvaroh, jablká, orechy, mak… ), nie krémom. Rozdiel spočíva v ceste, z ktorého tento múčnik pripravíme.
Pokiaľ pripravujeme roládu z ťahaného cesta, ide o štrúdľu. Ak však pečieme z lístkového alebo iného cesta, ide o závin. Oba koláče pritom môžu byť naplnené rovnakou plnkou. Akoby nebolo dosť rozlíšiť zákusok a koláč, k týmto názvom sa priplietlo ešte jedno časté označenie – rezy. Isto ste sa už aj vy stretli s punčovými, žĺtkovými, medovými alebo rôznymi inými rezmi. Za čo vďačia tieto zákusky slovíčku rezy v svojom názve?
Označenie rezy sa používa pri zákuskoch, ktoré sú servírované nakrájané na hranaté kúsky. Najčastejšie ide o zákusky zlepené z viacerých plátov cesta, plnené krémom, dotvorené polevou alebo čokoládou, podávané nakrájané na malé obdĺžniky, štvorčeky alebo trojuholníky. Viac plátov cesta ale nie je podmienkou pre označenie, rozhodujúci je ich tvar. Koláč, zložený z viacerých plátov cesta a krému, nakrájaný na kúsky so zaoblenými hranami, rezom nie je.
Ako je to s označením dezert?
Dezert predstavuje malú porciu jedla, ktorá je podávaná po hlavnom jedle, nikdy nie samostatne. Chuťovo by mal harmonizovať s celým menu. Môžeme ho vybrať z radov múčnikov, ale aj rôznych nepečených dezertov a sladkých pohárov. Ako dezert nič nepokazí cheesecake, bublanina, zmrzlina, panacotta, ako aj ďalšie sladké jedlá.
Základom je, aby bola dodržaná súvislosť s predchádzajúcim menu. Podávať k tradičným slovenským jedlám tiramisu, alebo k francúzskej kuchyni moravské koláče, to by bola pomerne nešťastná kombinácia. Dáte si dnes na obed múčne jedlo alebo ako dezert zákusok? Alebo radšej koláč? Zorientovať sa v slovenskom jazyku a názvoch jedál môže byť občas zložité. Jedno je však isté. Či už nám na tanieri pristane múčnik, koláč, zákusok, štrúdľa alebo závin, bude to sladká odmena, ktorá rozmazná naše chuťové poháriky.
Zdieľať